2015-2016 EMPI Award Recipients

Outstanding Meeting/Event Nicole Coon, Twin Cities Builders Association – BATC’s Building Industry Gala (BIG)
Outstanding Planner Member Lisa Marie Borchert, Thrivent Financial
Outstanding Supplier Member Robert McCarthy, Maple Lane Media, LLC
Outstanding Supporting Company Maple Lane Media, LLC
Rising Star Liz Connors, Interactive Meeting Technology, LLC

Past Recipients of EMPI Awards

Outstanding Meeting/Event

2014-2015 Sue Murray, Meet Minneapolis
2012-2013 Brave New Workshop
2011-2012 Thrivent Financial National Sales Meeting
2010-2011 Michael Bergman, HelmsBriscoe – HB Cares
2009-2010 Julie Ann Schmidt, Lithium Logistics
2008-2009 Medtronic, Inc. – 2008 National Service Meeting
2007-2008 Minnesota Chamber of Commerce – 2007 Board of Directors Planning Conference: “Across the Pond”
2006-2007 Target Corporation – Target Stores National Sales Meeting
2005-2006 Thrivent Financial for Lutherans – National Launch of Thrivent Builds-Minneapolis Events
2004-2005 Minnesota Office of Environmental Assistance – Living Green Expo
2003-2004 GEAPS
2002-2003 Microsoft Business Solutions
2001-2002 metroConnections
2001-2002 Great Clips, Inc.
2000-2001 Media Productions
1999-2000 Cargill Romsaas
1999-2000 College of St. Catherine
1998-1999 Printing Industry of MN, Inc.

Outstanding Planner Member

2014-2015 Mary Thao, ACA International
2013-2014 Debbie Friedman-Hueller, M.A., CMP, CSEP, Laureate Education
2012-2013 Staci Kvasnik, Boston Scientific
2011-2012 Stephanie Pfeilsticker, CMP, CMM, MBA, Thrivent Financial for Lutherans
2010-2011 Jim Louis, Best Meetings
2009-2010 Ellie Madson, RBC Wealth Management
2008-2009 Lora Gray, CMP, Target Corporation
2007-2008 Theresa Link, CMP, CMM, Woodbury Financial Services
2006-2007 Sue Daly, CMP, Aon Service Corporation
2005-2006 Sean Schuette, Cygnus Expositions
2004-2005 Arlene Harrison, CMP, United Hardware Distributing Co.
2003-2004 Liz Vardaman, CMP, Jostens
2002-2003 Dan Young, CMP, LLIF, Thrivent Financial
2001-2002 Patricia Burley, CMP
1999-2000 Sara Stark, CMP
1998-1999 Peggy Tschida
1997-1998 Joan Rausch

Outstanding Supplier Member

2014-2015 Nicole French, Premier Transportation
2013-2014 Sam Smith, Interactive Meeting Technology, LLC
2012-2013 Melissa Leal, Hotel Sofitel
2011-2012 Nicole French, Premier Transportation
2010-2011 Brian McDermott, Growthworks
2009-2010 Jean Riegelman, Treasure Island Resort and Casino
2008-2009 Staci Kvasnik, metroConnections, Inc.
2007-2008 Tracey Smith, CMP, CMM, Garrett Speakers International
2006-2007 Kelly Kellin, Advantage Performance Network
2005-2006 Dianna Fuller, CMP, Hoffman Communications, Inc.
2004-2005 Todd Pottebaum, Quality Resource Group
2003-2004 Michael Bergman, Hilton Minneapolis
2002-2003 Jolene Ihle, Mintahoe Hospitality
2001-2002 Heather Tietz
2000-2001 Bernie Fautch
1999-2000 Becky Harris
1998-1999 Barbara Madigan
1997-1998 Sheila Harris

Outstanding Supporting Company

2014-2015 Caesars Entertainment
2012-2013 Élan Speakers
2011-2012 Mystic Lake Casino Hotel
2010-2011 Susan Milteer/Event Lab
2009-2010 Kelly Cavers/San Diego Convention and Visitors
2008-2009 The Hotel Minneapolis
2007-2008 Radisson Hotel & Conference Center
2006-2007 Madden’s Resort and Conference Center
2005-2006 Hoffman Communications, Inc.
2004-2005 Mystic Lake Casino Hotel
2003-2004 GrowthWorks, Inc.
2002-2003 The Design Group
2001-2002 Martin Bastian
2000-2001 Brave New Workshop
1999-2000 Serigraphics Studio, Inc.
1999-2000 Audio Visual & Film Group
1998-1999 Showcore, Inc.

Rising Star

2014-2015 Sydney Wolf, MetroConnections
2013-2014 Rania Hammad, The Saint Paul Hotel
2012-2013 Lisa Albers. Rush Creek
2011-2012 Barb Madigan, ALTOUR
2010-2011 Robert Payne, The Depot Renaissance Minneapolis
2009-2010 Abigail Weber, Metropolitan Airport Commission
2008-2009 Nikki Huckstadt, BCD Meetings & Incentives, Honeywell Meeting Solutions

Distinguished Volunteer of the Year (discontinued)

2008-2009 Shawna Suckow, CMP, COMPASS Sponsorship
2007-2008 Debra Bequette, HelmsBriscoe
2006-2007 Ann Ruehling
2005-2006 Marlene Novak, Doubletree Hotel Minneapolis Park Place
2004-2005 Lynnette Offen, TQ3NAVIGANT
2004-2005 Brenda Erickson, Grand Excursion 2004
2002-2003 Amy-Marie Lemanski, Boston Scientific
2001-2002 Heather Tietz
2000-2001 Dan LaFond
1999-2000 Carol Helgesen
1998-1999 Dianna Fuller, CMP
1997-1998 Michael Meyer, CMP

Hall of Fame Award (discontinued)

2008-2009 Debbie Van Ravenhorst

Mentor of the Year (discontinued)

2010-2011 Julie Ann Schmidt, Lithium Logistics Group
2009-2010 Devie Hagen, Élan Speakers Agency
2008-2009 Devie Hagen
2007-2008 Denise Woods, CMP, Associated General Contractors of MN
2006-2007 Cathy Berg, CMP, ACA International

Outstanding Chapter Member of the Year (discontinued)

2010-2011 Lisa Anne Venne, Life Time Fitness, Athletic Events
2009-2010 Barb Oswell, Odyssey Resorts

Outstanding Leader of the Year (discontinued)

2008-2009 Diane Pearson, CMP, Event BizNiz
2007-2008 Michael Bergman, HelmsBriscoe
2006-2007 Jan Tolle MacDonald, CMP, CTC, CMM, Bloomington Convention and Visitors Bureau
2005-2006 Debbie Van Ravenhorst, HelmsBriscoe
2004-2005 Linda Hammer, CMP, CMM, RBC Dain Rauscher
2003-2004 Brent Foerster, Hilton Minneapolis
2002-2003 Jennifer Arends, TRIAD Conferences
2001-2002 Linda Hammer, CMP
2000-2001 Cheryl Otting
1999-2000 Katherine A. Wilson
1998-1999 Peggy Tschida

Rookie of the Year (discontinued)

2007-2008 John Cosgrove, Cosgrove Trivia Challenge
2006-2007 Nicole French, Premiere Transportation
2005-2006 Doug Gillam, Equinox Creative
2004-2005 Nate Maddux, G.L. Berg Entertainment
2003-2004 Brooke Stoeckel, North Metro Minneapolis CVB
2002-2003 Sean Schuette, Cygnus Expositions
2001-2002 Shawn Suckow

WLI Leader of the Year (discontinued)

2005-2006 Betti Budde, CMM, HelmsBriscoe
2004-2005 Devie Hagen, Oak Ridge, A Dolce Conference Destination